Понеділок, 14 Жовтня, 2024

Про IT-кластер Закарпаття

IT є дуже цікавим напрямом у ХХІ столітті. Тому зовсім не дивно, що з кожним днем програмістів стає дедалі більше. Згодом усі компанії, які спеціалізуються на розробці мобільних додатків, сайтів та подібних речей, об’єднуються в ком’юніті для допомоги один одному та для банального спілкування. Так сталося і на Закарпатті. В області створили новий IT-кластер національного рівня, що дуже важливо не лише для Закарпаття, а й для усієї України в цілому. Адже саме до Закарпатської області з початком повномасштабного вторгнення переїхало безліч IT-компаній та фахівців. То коли ж було створено спільноту програмістів в Закарпатській області? Як можна потрапити до неї? І яких результатів досяг кластер за весь період свого існування? Про це і йтиметься у статті на uzhhorodfuture.com.ua.

Історія IT-кластера Закарпаття

Отже, ІТ-кластер в Закарпатській області був створений після початку повномасштабного вторгнення. До війни на Закарпатті було близько двох тисяч програмістів. Зрозуміло, що це не та кількість спеціалістів, яку можна об’єднувати в якесь ком’юніті. Дуже мало мізків, на додаток більша частина з яких була зосереджена в Ужгороді та Мукачеві. Після початку війни все кардинально змінюється. З 24 лютого до Закарпатської області, яка стала одним із центрів евакуації, вимушено переїжджає понад 30 тисяч програмістів, тобто кількість фахівців збільшилася більш ніж у 10 разів. Крім того, що переїхали фахівці, свої офіси перенесли такі представники великих IT-компаній як Astound Commerce, SoftServe, 4team, EPAM, Squad, Intellias, CanFly, PettersonApps і багато інших. Саме великі компанії стали співзасновниками кластера.

Звичайно ж, більша частина програмістів приїхала саме з цими компаніями, але дехто знайшов роботу вже переїхавши до Закарпатської області. Частина фахівців поїхала шукати кращого життя за кордоном, але ті, хто залишився, побачили, що область чудове місце для роботи та життя. Іншим, дуже сумним фактом є те, що, на жаль, багатьом програмістам вже нема куди повертатися, бо їх дім або в окупації, або ж в постійній небезпеці. За опитуванням грудня 2023 року, багато фахівців, які працюють у Закарпатській області, є вихідцями з Маріуполя, окупованих територій Запорізької та Херсонської областей, зруйнованої частини Харківської області. До того ж, деякі з них залишалися б у своїй області, проїхавши всього кілька кілометрів від свого будинку, але замовники в IT-сфері вимагають, щоб люди, з якими вони продовжують контракти, працювали в безпеці. Це одна з головних умов роботи. Саме через це правило багато працівників IT виїхали із зони бойових дій.

Про напрямки роботи кластера

Кластер формує проєктні команди з різних напрямків, адже вже у 2022 році, окрім 11 засновників, близько 50 компаній та 100 ФОП були резидентами кластера. І так, засновники кластера знайшли спосіб надати резидентство не лише компаніям, а й ФОП, що насправді є дуже важким завданням. Головним завданням кластера є об’єднання спеціалістів та максимальна підтримка економіки України та регіону.

Для себе IT-кластер визначив короткострокові та довгострокові перспективи розвитку. З нагальних напрямів роботи це безпека, логістика, розвиток ІТ-спільноти та інфраструктури, трансформація освіти на території Закарпаття. Зазвичай великий бізнес має величезні питання до випускників кращих українських ВНЗ. Вчорашні студенти мають нерелевантні знання, тому тим компаніям, які їх наймають, потрібно багато коштів та ресурсів вкласти, щоб отримати з цієї людини впевненого джуна.

Тому кластер домовився з Ужгородським національним університетом щодо максимального сприяння. Більше того, власники кластера змогли підписати меморандум про те, що на Закарпатті створять науковий парк. Водночас почнуть розвиватись і студентські містечка.

Також у перспективі IT-кластер хоче інтегрувати програмування до навчальної програми шкіл та ліцеїв. Окрім цього, буде введено глибинну психодіагностику особистості та профорієнтацію для підлітків та фахівців, які бажають переорієнтуватися або визначитися з подальшим вектором розвитку. З 2022 року кластер запровадив безкоштовні освітні програми для всіх бажаючих.

Наступним вектором розвитку є інвестиції, інновації, винаходи, стартапи. Звичайно ж, такі речі робляться не за один день і творці кластера зазначають, що планують залучати великі гроші лише у 2027 році. Але коли було заявлено про створення Закарпатського IT-кластера ширшій аудиторії ще у 2022 році, то вже тоді було отримано багато пропозицій від інвестиційних та фінансових груп, великих інвестиційних структур з активною проукраїнською позицією. І заради того, щоб український бізнес залишався в Україні, вони готові ресурсно та фінансово підтримувати Закарпатський IT-кластер.

Відтік фахівців з області

Найбільшою проблемою є відтік програмістів з області. Люди все ж таки більше прив’язані до свого місця проживання, або зачаровані рівнем зарплати за кордоном. Наприклад, з’явилася робота, і людина відразу повертається туди; або виникла пропозиція, умовно, в Англії, і фахівці із задоволенням поселяються там. Тобто Закарпаття не може поки що утримати спеціалістів, які приїжджають сюди. Але засновники не сумують і продовжують працювати над проблемами, які є у кластера. Створюються кращі умови, щоб люди хотіли залишатися в Закарпатській області.

Про те, що було реалізовано

В умовах війни Закарпаття залишається найбезпечнішим регіоном. Про це знає більшість резидентів та колег. Закордонні компанії, які формують свої філії або цілий штат команд з українських програмістів, розробників, тестувальників, говорять про те, що вони не готові продовжувати контракти з людьми, які перебувають у небезпечній зоні, та просять перемістити людей у безпеку. Саме через те, що кластер зміг це зробити, попит на послуги українських компаній зріс в рази.

Закарпаттю випала унікальна можливість вийти з переліку дотаційних. Економіка краю, а відповідно і всієї країни, також зростає. Місцева влада, щоб утримати якнайбільше програмістів на території Закарпаття, обіцяє зробити один супермасштабний проєкт. Який – не знають навіть у кластері, але кажуть, що пообіцяли щось дуже цікаве. Передумов не вірити їм немає. Тому що всі моменти та запити, які кластер надав місцевій владі, зазвичай реалізовувалися. Стає зрозумілим, що кластер і місцеві чиновники мають максимальний контакт і зроблять все, щоб Закарпатську область зробити столицею програмістів.

Кластер також виступив своєрідним бізнес-ангелом у 2022 році у міжнародній історії. Існує міжнародна стартап-конференція для дітей “Мінібос”, де збираються команди дітей по 5-6 та від 8 до 16 років. Діти почуваються підприємцями, генерують ідеї проєктів, репрезентують їх бізнес-ангелам. Кластер проголосував за п’ять проєктів і всіляко підтримував такі юні обдарування. Також IT-кластер Закарпаття неодноразово брав участь у створенні благодійних івентів, які поєднують IT-ком’юніті.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.